Tarih: 07.10.2022

Kimyon Toz

18.09.2015
Yetiştiği topraklar kadar doğal...Aromasıyla farkedilir ve sadece kendi adıyla bilinir Türk Kimyonu.

Familyası                   :
Umbelliferae

İlmi Adı                       : Cuminum cyminum

Fransızca                   : Cumin

İngilizce                      : Cumin

Almanca                    : Römischer kümmel

Kullanılan Kısmı       : Kurutulmuş meyvası

Kullanılışı               : En iyi şekli alınan besinlere ekerek kullanmaktır, toz veya tane olarak 1 tatlı kaşığı kimyon tohumu bir fincan suda 10 dakika demlendirilir yemeklerden sonra içilir. Tohumlar çiğnendiğinde ağız kokusunu giderir.

Mutfakta Kullanılışı : Köftelerde, ızgaralarda, etli yemeklerde, dolmalarda, bazı çorbalarda kullanılır. Havuç, domates, biber salatalarının soslarında, fırında, balık (biberiye, defne yaprağı, fesleğen ile), lahana, patlıcan mercimek gibi sebzelerde kullanılır. Beyaz peynire ve patatesli yemeklere de kullanılabilir. Her tür etli köfteye, çorbalara, soslara, lahanalı yemeklere; sosis, av eti, ton gibi sindirimi zor olan balıklara, beyaz peynire, patatesli yemeklere vb. ilave edilebilir.

Kozmetik                    : Yeri yoktur.

Ek Bilgi                      : Diğer adı; Kemnon, Acem kimyonu. İyi bir cins kimyon elde etmek için, satın alınan tane kimyon elekten geçirilir, tozu toprağı gittikten sonra çörçöpü ayıklanır, suyun altında çalkalanır, suyu süzgeçten iyice süzüldükten sonra bir tepsiye yayılır. Yaz mevsimi ise güneşte zaman zaman karıştırarak kurutulur. Mevsim kış ise, tepsiye yayılan kimyon taneleri (mümkün olduğu kadar birbirinden ayırarak) kaloriferin üstünde, sobanın yanı başında veya elektrikli fırının en alçak derecesinde karıştırılarak kurutulur. Kavanozda muhafaza edilir. Taneleri iyi kurumamışsa ilerde küflenir. Toz halinde kullanmak için taneler değirmende öğütülür.

Besin Değeri : 1 gr kimyon 4,4 kaloridir.
• 176,9 mg protein
• 238 mg yağ
• 9 mg kalsiyum
• 446 mg karbonhidrat
• 4,5 mg fosfor
• 7,3 meg thiamine
• 3,8 meg riboflavin bulunmaktadır.