Kekik

Tufan Kekik, Ülkemizin bereketli topraklarının bir başka şaheser baharatı...Lezzet ve Sağlık deposu...

Familyası                   :
Labiatae

İlmi Adı                       : Thymus vulgaris

Fransızca                    : Thym

İngilizce                      : Thyme

Almanca                     : Thymian

Kullanılan Kısmı       : Sapı, yaprağı ve çiçeği

Kullanılışı                  : 20-30 gr. kekik 1 litre kaynar suda demlendirilir, günde 2-3 bardak içilir. Haricen: Sıcak su, kepek ve kekik karıştırılır, ağrıyan yere lapa gibi uygulanır.

Mutfakta Kullanılışı : Bütün ızgara etlerde (bonfile, biftek vs.) değişik hamur yemekleri özellikle pizzalarda kullanılır. Spagetti soslarında, mantar yemeklerinde, domates salatalarında ve de domates, biber, kabak, patlıcan dolmalarının içine bir miktar konulabilir. Sebze çorbalarına, etlere, av eti, balık, bazı dolmalık harçlara, domatesli soslara, her tür sebzeye, yumurtalı yemeklere katılır.

Kozmetik               : Çay gibi demlendirilip yüzün alt kısımlarına kompres olarak uygulanır. Buğu banyosu yapılırsa gözenekleri açar, yağ bezlerinin faaliyetini dengeler.

Ek Bilgi          : Diğer adı: Nemamulotu, karabaş kekik. Kekik türü pek çoktur, 100`den fazla türü bilinir, yalnız ülkemizde 40 türü olduğu saptanmıştır. Bunların tümü tedavide kullanılmaktadır. Adapazarı bölgelerinde kekik tozu ile balı karıştırarak sedef hastalığına karşı kullanılmaktadır. Birkaç damla kekik esansı yastığa damlatıldığında gece öksürüğünü keser.
Tıklanma Sayısı: 10789   |   Güncelleme Tarihi: 18.12.2019    Yazdır
Etiketler:
Kekik, Oregano, Thyme, Et, Köfte, Lezzet, Thymian, baharat, export spice, kekik, timo, торговля тимьяном, تجارة الزعتر, زعتر, شراء الزعتر, мащерка,
  • Tufan Baharat
  • Gazi Süleyman Paşa Mah. Dere Sokak No:15 - 54700 Geyve / SAKARYA / TÜRKİYE
  • +90 264 517 32 72 - +90 264 517 64 63
  • +90 264 517 32 71
  • info@tufanbaharat.com
Her Hakkı Saklıdır. © 2018
web.tasarim.namikerdemkaya.com